Ebben a bejegyzésben vendégszerzőnk, Séllei Lilla, a Csirek DIY-blog kreatív szerzője mutatja meg nekünk, hogyan készített gyermekeinek mesés indián sátrat.
Tapasztalatból mondom, a gyerekek imádnak kuckózni, sátrat építeni. Ha meguntad a pokrócokból épített bungalókat a nappali közepén, akkor ahelyett, hogy bolti tucatterméket vennél, készíts saját kezűleg indián sátrat! Én megcsináltam, és egyszerűbb volt mint hittem! Aki látott már varrógépet, egyenesen és cikk-cakk öltéssel is tud varrni, annak gyerekjáték lesz a sátor elkészítése.
Mire volt szükségem?
ollóra
varrógépre
vasalóra
ceruzára
centire
gombostűre
filc anyagra
kötélre
tűre és cérnára
nagy papírra
fúróra
4 darab 160 cm-es fa rúdra
tetszőleges színű erős vászonra
Hogyan csináltam?
Vásároltam 4 darab 160 centiméter hosszú rudat. Először a rudakat próbaképpen összekötöztem. Miután a sátor váza valahogy megállt, kimértem, mekkorák is lesznek annak oldalai. Ezután elkészítettem a szabásmintát.
Mikor a szabásminta készen volt, kiszabtam a hátsó és a két oldalsó részét a sátornak. Az elsőt azért nem, mert az az ajtó miatt kicsit bonyolultabb.
Mikor az oldalfalak szabásával végeztem, kiszabtam négy, 15 centiméter széles, 100 centiméter hosszú csíkot is. Ezekből készülnek majd az oldalak közé varrt bújtatók, amikbe a sátorrudak kerülnek.
A kiszabott oldalfalak felső, rövidebbik oldalát kétszer visszahajtottam, és egyenes öltéssel letűztem. A 15*100 centiméteres anyagcsíkok rövidebbik oldalait szintén kétszer visszahajtottam és letűztem. Amikor ezzel megvoltam, az oldalfalakat összevarrtam, de úgy hogy közéjük tettem a kettéhajtott bújtatónak szánt anyagcsíkokat is.
Mikor a hátsó és az oldalsó falak kész voltak, jöhetett az ajtó. Az ajtó anyagdarabját kicsit magasabbra szabtam, mint azt a szabásminta adta, hiszen aztán három különálló részre vágtam. Lett egy kisebb trapéz a felső részéből, valamint két derékszögű háromszög az alsó részéből. A két háromszög derékszögű oldalait kétszer visszahajtottam, és letűztem - itt nyílik majd szét az ajtó. Amikor ezzel megvoltam, a derékszögű háromszögeket a trapézhoz varrtam, majd az így kapott darabot az egyik és a másik oldalfalhoz rögzítettem.
Mikor a sátorponyva készen volt, kifúrtam a négy rudat. A rudakra nem túl nagy lyukakat fúrtam az egyik végüktől 15-20 centiméterre.
Ezután a ponyva bújtatóiba bebújtattam a rudakat, amiket végül egy, a lyukakon átfűzött kötéllel rögzítettem egymáshoz.
Végül a díszítés volt csak hátra. Ehhez fehér és fekete filc anyagból vágtam ki tollszerű formákat, amiket kézzel egy madzaghoz, majd a sátor ajtaja mellé varrtam.